…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
29 Haziran 2021, Salı Ankara, Türkiye

MİSGEP Hibe Bileşeni Deri Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği İyi Uygulama Örneği Projesi’nin Açılışını Gerçekleştirdik


Genel Müdürlüğümüzün Operasyon Faydalanıcısı ve Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığının sözleşme makamı olduğu 17,6 Milyon Avroluk Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi’nin (MİSGEP) hibe bileşeni kapsamında Gerede Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen “Deri Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği İyi Uygulama Örneği Projesi” nin açılış toplantısını gerçekleştirdik.

Toplantının açılış konuşmalarını; Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin KAŞKA, Gerede Kaymakamı Cengiz ÜNSAL, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI ve Genel Müdürümüz Cafer UZUNKAYA yaptılar.

Genel Müdürümüz Cafer UZUNKAYA konuşmasında, Özellikle Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projemizin (MİSGEP) Hibe bileşeni kapsamında 400’den fazla başvuru içerisinden 36 Hibe Projesinin onay aldığını, bu projelerde yerel yönetimlerin yanısıra üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, sanayi ve ticaret odalarının olduğunu belirtti. Proje kapsamında iş sağlığı ve güvenliğine çalışma hayatının içerisinde yer alan bütün aktörlerin katkı sağladığını belirten Uzunkaya, iş sağlığı ve güvenliğinin tüm tarafların ortak katkısı ve sorumluluk hissiyle daha da gelişeceğini ifade etti. Gerede ilçesinin deri sektörünü temsilen projede yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Uzunkaya, Genel Müdürlüğümüzün faaliyetleri ve İSG alanında yapılan iyileştirmelerden bahsederek projenin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI, konuşmasında pandemi süreciyle birlikte insan hayatının öneminin ve buna bağlı olarak iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının değerinin daha da iyi anlaşıldığını belirterek proje içeriğinde yer alan eğitimler ile gerek ilçemiz gerekse Ülkemiz açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.  Gerede Kaymakamı Cengiz AYHAN, konuşmasında açılan organize sanayi bölgesi ile birlikte daha modern tesislerde daha yüksek kapasiteli üretimin yapıldığını, iş sağlığı ve güvenliğinin bu teknolojiyle birlikte daha da gelişeceğini ve projenin bu sürece katkı vereceğini belirtti.

Gerede Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin KAŞKA, konuşmasında Gerede'nin Türkiye'deki 12 deri organize sanayi bölgesinden birine sahip olduğunu belirtti. KAŞKA, sanayi bölgesinde büyükbaş hayvanlardan elde edilen deriyle ayakkabı, cüzdan, kemer ve çanta gibi ürünlerin imalatının yapıldığının bilgisini paylaşarak projeyle ilgili olumlu temennileriyle sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Recep SOLUK projeyle ilgili tüm aşamaları belirten bir sunum gerçekleştirdi. Son sunumu gerçekleştiren Emekli İş Baş Müfettişi Necmettin DEMİRSOY ise konuşmasında iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin geçmişten bugüne kadarki gelişimi ve kişisel tecrübelerini aktardı. Açılış toplantısı temenniler ile birlikte tamamlandı.

Açılış toplantısının ardından Genel Müdürümüz Cafer Uzunkaya Gerede ilçesinde bulunan, Ülkemizin en büyük deri kromlama tesisi olan, günlük 70 ton ham deri işleme kapasiteli, on dört girişimcinin KOSGEB desteklerinden faydalanarak kurduğu, Tabaklar Ortak Girişim (T.O.G) ile Ülkemizin en büyük etiketlik deri üreticilerinden biri olan Çalışganlar Deri Kimya Teks. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti’ni ziyaret etti. İş Sağlığı ve Güvenliği kurallarına vurgu yapılan ziyaretlere Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin KAŞKA, Bolu İŞKUR İl Müdürü İsmail YALÇIN, SGK İl Müdürü Mehmet Hanefi TAŞTAN ve KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman USTA eşlik etti.