…
…
…
…
09 Eylül 2021, Perşembe Çankaya, Ankara - Türkiye

“Güven Usta ile Vardiya Öyküleri” Kütahya Gösterimini Tamamladı


“Sağlığınız ve Güvenliğiniz için, Siz Neredeyseniz Biz Oradayız” mottosuyla yola çıkan Turne Sahnesi, Kütahya’da 5 gösterimde 1000 maden çalışanı için perdelerini açtı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) tarafından yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen MİSGEP “Drama Yoluyla İnteraktif Seminerleri” faaliyeti altında hazırlanan “GÜVEN USTA ile VARDİYA ÖYKÜLERİ” adlı 8 bölümlük oyunun 6-7-8-9 Eylül 2021’de 5 gösterimle Kütahya’daki turnesini gerçekleşti. Bozdağ Madencilik, Kayasu Madencilik, Park Teknik, Mutaş Madencilik, Atılal Madencilik, Karaelmas Madencilik, Gediz Madencilik ve Eti Gümüş işyerilerinin maden çalışanları için sergilenen oyunlarda seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaşıldı. Etkinliğe yaklaşık 1000 maden çalışanı katıldı.

MİSGEP Drama Yoluyla İnteraktif Seminerleri ile maden çalışanları arasında iletişimin ve iş birliğinin teşvik edilmesi, takım ruhunun oluşturulması amaçlanarak hazırlanan “GÜVEN USTA ile VARDİYA ÖYKÜLERİ” interaktif tiyatro turnesi Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde Manisa, Aydın, Denizli, Burdur, Adana, Kayseri, Elazığ, Malatya, Gümüşhane, Giresun, Tokat, Amasya, Zonguldak, Bolu, Eskişehir ve Kütahya olmak üzere 16 ilde 41 gösteri ile toplamda 7500 maden çalışanı için perdelerini açtı.

İnsan davranışlarını, iletişim temelli konuları ve soyut kavramları anlamada en etkili yöntemlerden biri olan drama tekniği geliştirilen ve 8 bölümden oluşan Drama Yoluyla İnteraktif Eğitim Semineri; İSG alanındaki işbaşı eğitimi, kişisel koruyucu donanım, tahkimat, iş kazalarını önleme, çalışanın psikolojik durumu, mevcut İSG yasası, haklar, çalışan temsilcisi, tahlisiye ve iletişim gibi farklı temaları içeriyor. Her bölümün sonunda seyirciler oyuna dahil edilip yorum ve değerlendirmeleri alınarak interaktif bir oyun sergileniyor. MİSGEP Drama Yoluyla İnteraktif Seminerleri Turne Sahnesi Eylül ve Ekim aylarında Bursa, Çanakkale, Edirne, Mersin, Niğde, Gaziantep, Adıyaman, Siirt, Hakkari, Kastamonu ve Muğla illerindeki maden işçileri ile buluşmaya devam edecek.

Etkinlik kapsamında maden çalışanlarına yönelik olarak sergilenen olan “Güven Usta ile Vardiya Öyküleri”, Güven Usta, Necmi, Saim ve Mehmet isimli dört maden çalışanının başlarından geçen olayları anlatırken, güldürürken düşündüren, samimi ve çalışanların aktif katılımının da sağlandığı 8 oyundan oluşmaktadır. Ayrıca oyunda yer alan “iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi” çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği için oyunun didaktik unsurlarını oluştururken, çalışanların maden dışındaki arkadaşlıkları ve aile yaşamlarına da oyunda yer verilmektedir. Oyunlar 8-10 dakika arası sürmekte olup çalışanların kendi çalışma ortamlarında keyifli vakit geçirirken iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının artırılması amaçlanmıştır.

Seminerler, Covid-19 tedbirleri dolayısıyla açık havada ve tır üzerine yerleştirilmiş sahnede “Sağlığınız ve Güvenliğiniz için, Siz Neredeyseniz Biz Oradayız!” sloganı ile maden işletmelerinin bulunduğu, maden çalışanlarının yoğunlukla ikamet ettiği ilçe, mahalle ve köylerde gerçekleştiriliyor. Seminerlerle çalışanlarda güvenlik kültürünün yerleştirilmesi ve güvenli davranışların benimsetilmesi hedefleniyor.