23 Ekim, 2018 - Salı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Yine yüzde 7,4'lük bir büyüme rekoruna imza attık. G-20, Avrupa Birliği, OECD ülkeleriyle kıyasladığımızda şu an dünyanın en çok büyüyen ülkelerinden biri konumuzdayız." dedi.

Sarıeroğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile birlikte, Adana'da bir otelde düzenlenen Milli İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısı'na katıldı.

Bakan Sarıeroğlu, burada yaptığı konuşmada, Milli İstihdam Seferberliği'nin saha çalışmalarını 01 Adana'dan başlattıklarını söyledi.

Seferberliğin ikinci fazının hayırlı uğurlu olmasını dileyen Sarıeroğlu, iş dünyası temsilcileriyle birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önlerine koyduğu "artı 2 istihdam" hedefine 2018 yılı sonunda ulaşarak Türkiye'nin bu konuda yine rekor kıracağını umduğunu dile getirdi.

Öncelik ve hedeflerinin istihdam olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"Milli İstihdam Seferberliği ile ilgili 2017 yılında hem çok önemli düzenlemeler hayata geçirildi hem de çok önemli başarılara imza atıldı. 15 Temmuz gibi ağır bir darbe girişiminin ardından yerimizde başka bir ülke olsaydı ayağa kalkmasının, yol yürümesinin mümkün olmadığı hasarlara sebep olabilecek ağır bir sürecin ardından biz Türkiye işverenleriyle, işçileriyle, siyasetçileriyle birlikte, birlik ve beraberlik içinde var gücümüzle çalışarak, o sürecin ülkemiz açısından hasarsız şekilde atlatılmasını sağladık. Böylesine bir sürecin ardından büyüme rekorlarımızı kırmaya devam ettik. Başlattığımız Milli İstihdam Seferberliği ile birlikte 1,5 milyon ek istihdam sağladık. Bu sürecin ardından ortaya koyduğumuz, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da aralık ayında kamuoyuyla paylaşılan, iki ay önce Mecliste yasalaşan ve uygulamaya başlayan yeni teşviklerimizle iş dünyamızın istihdam yaratma konusunda imkanları zorlayacağı, imkanlar oluşturma konusunda onları cesaretlendirecek yenilikçi bakış açılarını içeren yeni teşviklerimizle, hedeflerimizle inşallah yolumuza devam edeceğiz."

"DÜNYANIN EN ÇOK BÜYÜYEN ÜLKELERİNDEN BİRİ KONUMUNDAYIZ"

Bakan Sarıeroğlu, Türkiye'nin 16 yıldır çalışma hayatı anlamında bir başarı hikayesi yazdığını ifade etti.

Dünya ülkeleriyle kıyaslandığında, bir ülkenin nüfusuna denk gelecek şekilde istihdam ve iş gücü artışları sağladıklarını belirten Sarıeroğlu, "Bugün Türkiye 81 milyon nüfusuyla, 28 milyona ulaşmış istihdamıyla, 31 milyona ulaşmış iş gücüyle Türkiye'nin en önemli insan kaynağı anlamında insan sermayesi ülkeleri konumunda. Son 10 yıla baktığımız zaman, yaklaşık 7,5 milyonluk istihdam sağlamışız. Bunun yarısından fazlasının kadın olması da bizim açımızdan çok önemli, pozitif bir durum. Başka ülkelere baktığımızda istihdam azalışlarının olduğunu, Avrupa Birliği'nin 510 milyonluk nüfusuna baktığımız zaman, bizim 81 milyonluk nüfusumuzla kıyasladığımız zaman AB ülkelerinin G-20 ülkelerinin performansını solda bırakan, güçlü bir istihdam artış performansı sağlamış durumdayız. Yine yüzde 7,4'lük bir büyüme rekoruna imza attık. G-20, Avrupa Birliği, OECD ülkeleriyle kıyasladığımızda şu an dünyanın en çok büyüyen ülkelerinden biri konumuzdayız. Attığımız güçlü adımlarla, ortaya koyduğumuz kararlı politikalarla, kapsayıcı, sürdürülebilir, dengeli büyüme performansımızın 2018 yılında da sürmesi konusunda her türlü önlemimizi almış durumdayız." değerlendirmesinde bulundu.

Büyüme performansının istihdam dostu olmasının önemine işaret eden Sarıeroğlu, bu sürecin yine güçlü şekilde devam edeceğine inandığını söyledi.

Sarıeroğlu, kadınların iş gücüne katılım oranını son 10 yıl içinde en fazla artıran ülkenin Türkiye olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yıl için "artı 2 istidam" dediğini hatırlatan Sarıeroğlu, tüm iş dünyası temsilcilerinin bu sürece güçlü şekilde destek vereceğini gördüklerini ifade etti.

Şubat ayı iş gücü verilerine değinen Sarıeroğlu, "Bu sene şubat ayında, geçtiğimiz şubattan bu şubata kadar 1 milyon 210 bin kişilik ek istihdam sağlandı. Bu, sene sonuna kadar bu sürecin artarak devam edeceğinin göstergesi." dedi.

Bir yandan Zeytin Dalı Harekatı'nı yürütürken diğer taraftan da rekor büyümeyi sürdürdüklerini dile getiren Sarıeroğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili, vergilerle alakalı, geçmişten bu yana konuşulan, tartışılan ve iş dünyası tarafından talep edilen reformları da arka arkaya hayata geçirdiklerini anlattı.

Bakan Sarıeroğlu, istihdam teşviklerini, işverenlerin taleplerini dikkate alarak, düzenlediklerini, sektör bazlı teşvik uygulaması modelini hayata geçirdiklerini ifade etti. Sarıeroğlu, ülkenin lokomotifi, büyüme performansı konusunda domino etkisi yaratan imalat sanayisi ve Türkiye'nin geleceği açısından, dünyanın içinden geçmiş olduğu dijitalleşme, dönüşüm süreçlerinde önemli olan bilişim sektörünü öncelikli sektör olarak belirlediklerini söyledi.

Bugüne kadar teşvikleri asgari ücret üzerinden verdiklerini dile getiren Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

"Şimdi, teşvik uygulamalarımızın ücret seviyelerine de pozitif etkisi olması hedefimiz doğrultusunda, asgari ücret seviyesinden prime esas kazanç seviyesine kadar çıkan oranlarda teşviklerimizi uygulamaya başlayacağız. Bu dönemde yine ilk kez uyguladığımız, genelde prim desteği veya vergi desteği olarak gerçekleştirdiğimiz teşvik uygulamalarımızda yepyeni bir sayfa açıyoruz. Bu dönemde pilot olarak uygulayacağız, etki analizleri sonrasında gelecek sene de farklı politikalarla destekleyebileceğimiz ücret desteğini de tam ücret desteği olarak bu dönemde vermeye başladığımızı ifade etmem gerekiyor. İlave istihdam teşviklerimizle işverenlerimizin gücüne güç katmak istiyoruz. Gelecekle alakalı olarak işverenlerimizin daha fazla yatırım, üretim, rekabet konusunda da yanlarında olmanın bir ifadesi olarak bu paketimizi görüyoruz. İlave istihdam teşviğimizle ilgili, 'yeni nesil istihdam teşviği' diyoruz buna. Bilişim ve imalat sektöründe 2 bin 151 liraya kadar yükselen, yani asgari ücretle 5 bin 412 lira arasında maaşa kadar ulaşan primle vergi desteğini vermeye başladık, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. "

Mesleki eğitim kursları ve iş başı eğitim programlarıyla da nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayacak şekilde aksiyonlar geliştirdiklerini belirten Sarıeroğlu, artık mesleki eğitimde aktif olarak yer almayacaklarını, finansman desteği sağlayacaklarını bildirdi.

Sarıeroğlu, kadınlara çocuk bakım desteği vermeye başlayacaklarını ifade etti.

Bakan Sarıeroğlu, 24 Haziran'da yapılacak seçimlere değinirken de birlik, beraberlik içinde istikrarın devam etmesiyle büyük hedeflere doğru ilerleme konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı konuşmada, Adana'nın sanayisi ve ticaretiyle en kritik illerden olduğunu, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığını söyledi.

Türkiye'nin kalkınmasının özel sektör eliyle olacağını anlatan Ağbal, "Hükümet olarak ne ihtiyacınız varsa sizlerden aldığımız destekle bunları yapmaya çalılıyoruz. Yaptığımızı da düşünüyoruz. 16 yıldır Türkiye ekonomisi çok farklı noktalara geldiyse çok ileri noktalara gittiyse sizlerin emeği ve gayreti, bizlerin de vermiş olduğu destekle oldu." diye konuştu.

Ağbal, Türkiye'nin güçlü bir sanayisi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin önü açık, geleceği parlak. Türkiye, ileriye dönük en hızlı kalkınacak, en hızlı büyüyecek ülkelerin başında geliyor. Güçlü bir sanayimiz, genç bir nüfusumuz var, dinamik bir girişimciliğimiz var. Dünyada ne olursa olsun iş adamlarımız bunlara karşı büyük bir mücadele veriyor. Özellikle son 2 yıldır yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı arttırmak için olağanüstü teşvikler ve destekler veriyoruz. Maliye Bakanı olarak verdiğimiz destekleri ben bile artık sayamıyorum.

Yeter mi? Yetmez, daha fazla vermemiz lazım. İnşallah bunları hep birlikte yapacağız."   

YENİDEN YAPILANDIRMA

Vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasına ilişkin bilgi veren Ağbal, yapılandırma konusunda herkese çağrıda bulunduğunu söyledi.

"Tarihi bir fırsat, büyük bir imkan." diyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, şunları ifade etti: 

"Vergi ve prim borçlarınızı 36 aya ve 18 taksite kadar taksitlendirebiliyorsunuz. Bütün vergi ve primler buna dahil. Ayrıca bu yeniden yapılandırma kanununda, yeni getirdiğimiz bir kolaylık var. Bundan önceki yapılandırma kanunlarında bu yoktu. Eğer vergi borcunuzu peşin öderseniz, hesaplayacağımız düşük faizin de yüzde 90'ını bir defa daha siliyoruz. Örnek veriyorum bir milyon lira borcunuz var. Birikmiş 700 bin lira faizi var. Kolay değil,  bir milyon 700 bin liraya gelmiş. 31 Temmuz'a kadar başvurmanız lazım. İlk ödeme 1 Ekim'de. Eğer bu bir milyon 700 bin lira borcunuzu 'ben peşin ödeyim' derseniz, hemen hemen bir milyon 20 bin lira verip çıkıyorsunuz. 700 bin liraya yakın faizi siliyoruz. Eğer 2 taksitte ödeyecekseniz muhtemelen bir milyon 40 bin lira ödeyip çıkıyorsunuz. Dolayısıyla yeniden yapılandırmada faizleri siliyoruz, peşin ödemede önemli bir indirim sağlıyoruz."

Vergi borçlarının yanı sıra işletme kayıtlarının düzeltilmesi konusundaki çalışmalardan da bahseden Ağbal, diğer düzenlemelere ilişkin de bilgi verdi.

Ağbal, her zaman iş dünyasının yanında olduklarını ve olacaklarını ifade ederek, "Gece-gündüz çalışacağız, üreteceğiz ve inşallah Türkiye'yi birlikte büyüteceğiz." ifadesini kullandı.

Odaların esnaf ve sanatkarın hakkını korumak için çaba sarf ettiğini vurgulayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

"Sonra duymadık yok etmediydik demeyin. Biz, sizlerin hakkı için bakanlarımızla gece gündüz demeden çalışıyoruz ve sağ olsun iki bakanımız da Allah razı olsun özel sektörün makul ölçüde olan her talebine pozitif yaklaşıyorlar. Bizzat sizler adına Ankara'da muhatap olan kardeşiniz olarak söylüyorum. Onun için bizlerin çok konuşmasına gerek yok. 

Hisarcıklıoğlu, 2017 yılındaki Milli İstihdam Seferberliğinde Adana'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği sözü tuttuğunu, her işverenin en az bir istihdam yaptığını belirterek, bunun üzerine kendilerinin de Cumhurbaşkanına gidip daha fazla (destek) istediklerini, iki bakanın da bunları anlatacaklarını kaydetti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de Adana'nın, suyu, toprağı, verimliliği, istihdamdaki en önemli şey olan insanlara iş vermek kadar ulvi bir şeyi her zaman gerçekleştiren gönlü, eli bol çalışma hayatının duayenlerinin yaşadığı bir şehir olduğunu belirtti.

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan İstihdam Seferberliği ertesinde 2017 yılında Adana'nın, üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdiğini, o yıl için öngörülen 15 bin kişilik istihdam taahhüdünün 2,5 katından fazla, yaklaşık 40 bine yakın yeni istihdam sağlandığını belirtti.

Dünyada yeni dönemde daha esnek, daha üretken, daha verimli olmak zorunda olduklarını, değişim sürecinde gelinen noktada, çalışma hayatıyla ilgili düzenlemelerin önemli bir zorunluluk halini aldığını ifade eden Kıvanç, şunları söyledi:

"Türk iş hukukunun katı ve geleneksel yaklaşımı, bu yeni dönemde yeni bir anlayışla yeniden ele alınmasını önemsiyoruz. Sadece işçi haklarını değil, işletmelerin haklarını gözeten, çalışma barışını sağlayan, güçlü güçsüz ön yargısına kapılmadan adaleti arayan yeni bir yargı sistemi, en önemli beklentimizdir. Yılbaşı itibariyle iş uyuşmazlıklarında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulması zorunluluğu getirilmesi hukuksal anlamda başarılı bir düzenlemedir. Arabuluculuğu iş uyuşmazlığı açısından yeni bir yol olarak önemsiyor ve destekliyoruz. İşletmelerin uluslararası rekabete uyum sağlayabilmesine imkan verecek, daha esnek, daha eşitlikçi yeni bir çalışma mevzuatı önemli beklentilerimiz arasındadır. Kayıt dışıyla etkin şekilde mücadele edilmesini, ancak bunu yaparken de vergi yüklerinin tabana yayılarak hafifletilmesini talep ediyoruz. İstihdam üzerindeki vergi yükleri üretimi ve istihdamı destekleyecek şekilde azaltılmalı, ücret arttıkça ağırlaşan vergi yükleri makul seviyelere indirilerek, eksik beyan ve vergi kaçağının önlenmesi sağlanmalıdır."

 

 


© 2018 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA