23 Ekim, 2018 - Salı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu’nun Türkiye İş Kurumu’nun 72’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesaj,

15.03.1946 tarihinde faaliyete geçen İş ve İşçi Bulma Kurumu, kurulduğu tarihten itibaren işgücü piyasasında ve işçi bulmaya aracılık hizmeti vermeye başlamıştır.

2000’li yıllarda ise İş ve İşçi Bulma Kurumumuz, gerek dünyadaki gerekse ülkemizdeki işgücü piyasası gelişmelerini izleyebilecek, modern iş kurumlarının üstlendiği görevleri yerine getirebilecek ve aktif işgücü programlarını uygulayabilecek yeni bir yapıya sahip olmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce 25.06.2003 tarihinde kabul edilen ve 05.07.2003 tarih ve 25159 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe giren 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu ile Kurum, kuruluş yasasına kavuşmuştur.

İŞKUR; kurulduğu günden bu yana sosyal tarafların katılımcı olduğu, işsizlik sigortası fonu ile güven duyulan köklü bir kurumumuz olmuştur.

Aynı zamanda uluslararası alanda da aktif rol üstlenen İŞKUR, 2015 yılından bu yana Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği’nin (WAPES) başkanlığı görevini yürütmektedir.

Türkiye’nin “istihdam kapısı olmanın” haklı gururunu yaşayan İŞKUR, 2017 yılında 357 bin 210’u kadın ve 361 bin 440’u genç olmak üzere 1 milyon 57 bin 249 vatandaşın iş sahibi olmasına aracılık etmiştir.

Kurumumuz, bu rakam ile 71 yıllık tarihinin en yüksek işe yerleştirme sayısına ulaşmıştır.

İŞKUR, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yürütülen, Milli İstihdam Seferberliğinin ikinci faz kapsamında 2018 yılında da 1 milyon 250 bin kişiyi işe yerleştirmeyi hedeflemektedir.

İstihdam piyasasının “amiral gemisi” haline gelmiş İŞKUR, yine 2017 yılında mesleksizlik sorununu çözmek ve iş arayanlara işgücü piyasasında talep edilen mesleki nitelik ve becerileri kazandırmak maksadıyla 508 bin 851 kişiyi Aktif İşgücü Piyasası Programları kapsamında düzenlenen kurs ve programlardan yararlandırmıştır.

Bu vizyon ve inançla İŞKUR; İstihdam Hizmetleri, Aktif İstihdam Politikaları, İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetleri, İşgücü Piyasası Araştırmaları, Pasif İstihdam Politikaları gibi faaliyetlerle istihdamın korunması geliştirilmesi yaygınlaştırılması, işsizliğin önlenmesi için 7 bin 546 personel ile, Genel Müdürlük, 81 İl Müdürlüğü ile 76 Hizmet Merkezi ve 2.564 Hizmet Noktası aracılığıyla Aziz Milletimize hizmet sunmaktadır.

Coğrafyamızdan ve kadim medeniyetinden devraldığımız tüm diğer kurumlarımızla birlikte bugün 72. Kuruluş Yıldönümü’nü kutladığımız İŞKUR’umuzla, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına emin adımlarla ilerlemekteyiz. 

79 milyon vatandaşımıza hizmet veren Kurumumuz, ortaya koyduğumuz politikalar ile bundan sonra da istihdam piyasasının bileşenlerine hizmet vermeye devam edecek ve etki alanını genişletecektir.

Bu vesileyle kalkınmamız adına değer üreten, kurulduğu günden bu yana ürettiği hizmet politikalarıyla insanımızın geleceği adına canla başla çalışan İŞKUR’un kuruluşunun 72. yıl dönümünü kutlarım.


© 2018 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA