23 Ekim, 2018 - Salı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Yeni oluşturduğumuz teşvik uygulamalarımızla istihdam performansımızı 2017'nin üzerine çıkaracak bir sonuca 2018'de ulaşacağımıza inanıyoruz. İmalat sanayi ve bilişim bu dönemde öncelikli sektörlerimiz." dedi.

Sarıeroğlu, Türk Telekom Genel Müdürlüğünde düzenlenen "Türk Telekom-İŞKUR İstihdam İşbirliği İmza Töreni"ne katıldı.

Bakan Sarıeroğlu, 2 bin 500 gencin önce iş başı eğitim programlarından faydalandırılıp sonrasında da istihdamının sağlanacağı bu programın tüm iş dünyasına örnek olması temennisinde bulundu.

Geçen hafta istihdam paketinin Meclis Genel Kurulunda kabul edildiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla uygulamaya konulacağını ifade eden Sarıeroğlu, 2017'de başlatılan milli istihdam seferberliğinin yeni teşvik ve uygulamalarla 2018'de güçlü şekilde hayata geçirileceğini belirtti.

İş başı eğitim programlarının formatını bu dönemde değiştirdiklerini dile getiren Sarıeroğlu, geçmişte 3 ay olan programların imalat ve bilişim sektöründe 6 ay olarak uygulandığını kaydetti.

İstihdam ile iş gücüne katılım oranlarını arttırarak Türkiye'nin büyüme performansını sürdürdüklerini anlatan Sarıeroğlu, "İstihdam dostu büyüme politikalarımızla ilgili olarak önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye'nin gücüne güç katmaya da devem edeceğiz bu anlamda. İş gücüne katılım oranlarımız 31 milyon seviyesine ulaşmış durumda. İstihdam rakamlarımız 28 milyon seviyesine ulaştı. Kadınlarımızla alakalı 1.1 puanlık iş gücüne katılım oranında artış söz konusu." diye konuştu.

Gençlerin istihdam oranlarında güçlü artışlar sağlandığını ifade eden Sarıeroğlu, "Yeni oluşturduğumuz teşvik uygulamalarımızla istihdam performansımızı 2017'nin üzerine çıkaracak bir sonuca 2018'de ulaşacağımıza inanıyoruz. İmalat sanayi ve bilişim, bu dönemde öncelikli sektörlerimiz." dedi.

İş başı eğitim programlarına katılanları istihdam eden iş yerlerine ilk 3 ay içinde 30 ila 42 ay arasında değişen oranlarda prim desteklerinin devam edeceğine değinen Sarıeroğlu, iş başı eğitim programlarındaki günlük cep harçlığının 61 lira, bilişim sektöründe de günlük cep harçlığının 75 lira olduğunu kaydetti.

undefined

"GENÇLERİN İŞKUR FAALİYETLERİNDEN AKTİF FAYDALANMASINI ÖNEMSİYORUZ"

Son 15 yılda Türkiye'nin başarı hikayeleri yazdığını ifade eden Sarıeroğlu, İŞKUR'un 2002'de 65 bin kişiyi işe yerleştirdiğini, 2017 sonu itibarıyla bu performansın 1 milyon 57 bine ulaştığını bildirdi.

Gençlerin İŞKUR faaliyetlerinden daha aktif faydalanmasını önemsediklerini anlatan Sarıeroğlu, geçen hafta kabul edilen yasa ile işe başladığı zaman yetim aylığı alan gençlerin aylığının kesilmeyeceğini aktardı. Sarıeroğlu, gençlerin pasaportlarının iptal edilmeyeceğini ifade etti.

Gelecek dönemde İŞKUR olarak bilişim altyapısıyla ilgili yoğun bir çalışma içinde olacakları bilgisini veren Sarıeroğlu, "Bugüne kadar devrede olan iş arama portalımızın yenilenme sürecini gerçekleştiriyoruz. Bu süreci de gençlerimizle birlikte yapıyoruz. Yeni bir telefon uygulaması hazırlığı içerisindeyiz. Gelecek günlerde tanıtımını gerçekleştireceğiz." dedi.

"Türkiye olarak istihdam konusunda daha yüksek seviyelerde artış sağlama, iş gücüne katılım oranlarını daha da artırma, yatırım ortamlarını iyileştirerek daha fazla sayıda iş yerlerinin açılmasıyla istihdam imkanlarının geliştirilmesi konusunda önümüzdeki dönemde de çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz." diyen Sarıeroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümet olarak öncelikli konumuz istihdam konusu. Çok ciddi başarılar elde edildi. Milli istihdam seferberliğinde bir çok ülkenin üstesinden gelmesinin zor olduğu süreçleri yaşayan Türkiye olarak, 15 Temmuz gibi hain darbe girişiminin ardından, ekonomimize yönelik yapılan müdahalelere, ülkemize yönelik yapılan girişimler ve bölgemizde yaşanan gelişmelere rağmen Türkiye olarak reform gündemimizden ayrılmadık. Reformlarımızı arka arkaya çıkarmaya devam ediyoruz. İstihdam konusunda da iş dünyamızın katkılarıyla hükümetimizin kararlı politikalarıyla ve uyumlu çalışmalarımızla önemli başarılara imza attık. Daha iyisini yapacağız. Artı 2 istihdam hedefimizle 2018'de yola devam ediyoruz."

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Türk Telekom, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) vasıtasıyla 2 bin 500 yeni personeli ailesine katacak. İŞKUR, vatandaşlarla birebir temas kuran nitelikli teknikerlerin Türk Telekom bünyesine katılmasına yardımcı olacak." dedi.

Arslan, Türk Telekom- İŞKUR İstihdam İş Birliği İmza Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türk Telekom'un yaklaşık 35 bin çalışanıyla dünyanın sayılı telekom şirketleri arasında yer aldığını ifade etti.

Türkiye'nin teknolojiyi takip eden ülke konumundan, teknolojinin geliştirilmesine öncülük eden ülke konumuna yükseldiğine işaret eden Arslan, "4,5G’yi çok başarılı uyguluyorsak ve 2020 hedeflerinde 'dünyayla 5G’nin standartlarını oluşturacağız' diyorsak bunda diğer operatörlerimizle birlikte bu sektöre öncülük eden Türk Telekom’un büyük katkısı var." diye konuştu.

Arslan, Türk Telekom'un 81 ilde, 780 bin kilometrekarede hizmet ettiğine ve fiber altyapı uzunluğunu da 324 bin kilometreye çıkararak çok daha kaliteli bir altyapı oluşturduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Biz de hükümet olarak boş durmuyoruz. Ar-Ge’nin desteklenmesi için önemli çalışmalar yaptık, yatırımların önünü açtık. Özel sektör yatırımının bu alanda 15 yılda yaklaşık 100 milyar lirayı bulmasını sağladık. Makineler arası iletişimde telsiz ruhsatname ve kullanma ücretlerine muafiyet getirdik. Burada ücret olunca Türkiye'den sim kartlar kullanılmıyordu. Dışarıdaki hatlar kullanılıyordu. Bu para dışarıya gittiği için sektör gelişmiyordu. Bu muafiyeti getirerek hem paranın dışarı gitmesine engel olduk hem de sektörün büyümesinin önünü açtık."

undefined

4,5G ALTYAPI KURULUMLARI GELECEK YIL TAMAMLANACAK"

Arslan, 5G'de milli ve yerli altyapı için çalışmaları başlattıklarına dikkati çekti. 4,5G hizmetlerinin ulaşmadığı bin 472 yerleşim yerinde altyapı çalışmalarının sürdüğünü belirten Arslan, kurulumların gelecek yıl tamamlanacağı müjdesini verdi.

Teknoloji ve insan kaynaklarına yapılan bilinçli yatırımlarla sektörün desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Arslan, "e-Devlet Kapısı'nda kullanıcı sayısı 36,8 milyonu aştı. 428 kurumun 3 bin 50 hizmetini e-Devlet Kapısı üzerinden verilebiliyoruz. e-Devlet’ten kaynaklı yıllık tasarrufumuzun miktarı 1,9 milyar dolar." değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, engelliler, düşük gelirliler ve sosyal desteğe muhtaç vatandaşların haberleşme ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projelere önem verdiklerini belirterek, internet kullanımındaki güvenin artırılmasına yönelik faaliyetlere devam edeceklerini söyledi.

Siber güvenliğin "milli güvenlik" anlamına geldiğini ifade eden Arslan, "Siber Güvenlik Yasa Tasarısı ile ilgili hazırlığımız bitmek üzere. Bakanlar Kurulu'na sunup, sonrasında Meclise sevk edeceğiz." diye konuştu.

Arslan, yerli ve milli üretimle Ar-Ge yeteneğinin artırılması amacıyla çalışmalara devam edeceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Türkçe içerikli ürünleri destekleyerek, sayısının ve niteliğinin artırılmasını sağlayacağız. Bulut bilişim ve nesnelerin internet uygulamalarının yaygınlaştırılması için teşvik mekanizmaları oluşturacağız. Kendi patentlerimizle ve milli ürünlerimizle 5G’ye geçen öncü ülkeler arasında yerimizi alacağız. Türkiye haberleşme altyapısının önemli bölümünü inşa eden ve Türkiye’ye sunan Türk Telekom'un gelişen sektörün gerisinde kalmaması önemli. Bugün gerçekleştirilen protokol de işte bu noktada önem taşıyor. Türk Telekom, İŞ-KUR vasıtasıyla alanında kalifiye 2 bin 500 yeni personeli ailesine katacak. İŞKUR, vatandaşlarla birebir temas kuran nitelikli teknikerlerin Türk Telekom bünyesine katılmasına yardımcı olacak."

undefined

"GEÇEN YIL 508 BİN 851 İŞ GÜCÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ"

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ise önemli bir işbirliği protokolü imzası atılacağını söyledi.

Uzunkaya, İŞKUR'un 2002'de sadece 2 bin 497 kişinin eğitim programını gerçekleştirdiğini belirterek, bu protokol ile bilişim alanında 2 bin 500 kişinin iş başı eğitim programı, ardından istihdamı gerçekleştirileceğini ifade etti.

Geçen yıl 508 bin 851 aktif iş gücü programı düzenlendiğini aktaran Uzunkaya, İŞKUR'un eğitim programlarında nitelikli mesleklerin oranının yüzde 25 olduğunu, oranın bu sene yüzde 40 olmasını istediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından, Türk Telekom ile İŞKUR arasında İşe Alım Protokol Sözleşmesi imzalandı.

Törene, Bakan Sarıeroğlu'nun yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türk Telekom Üst Yöneticisi Paul Doany ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da katıldı.


© 2018 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA