22 Haziran, 2017 - Perşembe
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, TVNET canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, büyükanne maaşı ile ilgili rekor sayıda başvuru yapıldığını açıkladı.

“Türkiye Referanduma Gidiyor”

 “ Şimdi bir defa gerçekten bu milletin kader seçimi, çünkü ilk defa milletin önüne sistem olarak milletin yetkilendirdiği veya milleti temsil eden bir gücün sistemi olacak. Bugüne kadar sistem tercih hakkını millete verirken, millet adına yetkileri kurumlara vermiş, vesayet kurumlarına vermiş ve bir türlü sistem millete hizmet eden değil, fırsat buldukça milletin ümüğünü sıkan bir sistem olmuş. Bazen bu Anayasa Mahkemesiyle, bazen belirli kurumlara verilen yetkilerle, bazen belirli güç odaklarına verilen yetkilerle milletin iradesiyle birileri istediği zaman o ümük sıkmayı yapmış, bazen o ümük idama kadar gitmiş. Yani işte milli irade milletin temsilcisi rahmetli Adnan Menderes idama götürülmüş, Zorlu, Polatkan idama götürülmüş ve idamla ümük sıkılmış. Hâlbuki idam edilen Zorlu, Polatkan veya Menderes değildi, esasında baktığın zaman idam edilen milletin milli iradesiydi, umutlarıydı, hayalleriydi, idealleriydi, değerleriydi. Ondan sonraki döneme de baktığımızda hep bu zaman zaman işte 12 Eylül darbesiyle, 28 Şubat post modern darbesiyle, ama en son AK Parti döneminde de bir iki örnek hemen; yüzde 47 oy almış bir siyasi partiye bir savcı kapatma davası açabiliyor, 11 hakim görüyor ve kapatma davası 5 ay sürüyor, dünya krize giderken iktidar partisi de o 11 hakimin elinde 1 oyla kurtuluyor, 1 oyla kapanıyor. Esasında 1 oyla kurtulmaya baktığımızda, kurtulan AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan, AK Partili bakanlar veya kurucular değildi, milli irade kurtulmuştu ve 1 oyla kurtulmuştu. Şimdi dolayısıyla sistem milli iradenin hak ve hukukunu koruyan bir sistem olmadı, ne yazık ki belirli güç odakları vesayet odakları istediği zaman milletin ümüğünü sıktı. “ dedi.

İlk defa ipin ucu milletin elinde olacak ve ilk defa sistem millet adına güçlü bir sistem olacağına vurgu yaptı. “ Bir taraftan cumhurun seçtiği cumhurbaşkanı, cumhurun yetki verdiği bir cumhurbaşkanı, hesap sorduğu bir cumhurbaşkanı. 5 yıl sonra yeniden seçelim veya seçmem dediği, yürütmeyi yetkilendirdiği bir cumhurbaşkanı. Ve cumhurbaşkanı 5 yıl süresince ülkeyi nereden nereye götürmek istiyorsa onu anlatacak, cumhurdan yetkiyi alacak, cumhur adına yetkilerini kullanacak ve beş yıl sonra cumhurun huzuruna bir daha gidecek.” açıklamasını yaptı.

“İlk Defa Millet Adına Güçlü Bir Sistem Oluşuyor”

Müezzinoğlu; “Diğer taraftan cumhurun seçtiği bir parlamento yasama olacak ve o parlamento da cumhur adına ülkenin yasal düzenlemelerini ve insan hakları anlamında, hukuk devleti anlamında ve diğer kurumsal yapılarının yasal düzenlemeleri anlamında o da yasama sorumluluklarını, diğer taraftan da denetim sorumluluklarını yapacak. Milletin seçtiği cumhurbaşkanı, yetkilendirdiği cumhurbaşkanı, milletin yetkilendirdiği parlamento ve milletin yetkilendirdiği bu parlamento ve cumhurbaşkanından da yargı şekillenecek, yargı yönetimi ve üç tane kurum milletin gözünün önünde millet yetkilendiriyor, millet adına görev yapıyor ve millete hesap veriyor, millet de ondan hesap soruyor. Dolayısıyla ilk defa millet adına güçlü bir sistem oluşuyor, ipin ucu artık milletin elinde olacak. “ dedi.

 “Millet, hayırcılık kampanyası yapanlara baksın” diyerek Chp ve Hdp’yi eleştirdi.

Bakan Müezzinoğlu; “Hayır diyenler için ben hiçbir şey demiyorum, ama hayırcılık kampanyası yapanlara millet bir baksın. Hayır demek isteyenler de bir baksın bu hayırcılar kim. Ve karar veremeyen, verememiş olanlar da bu hayırcılara bir baksın. Hayırcıları ben iki gruba ayırıyorum, Parlamentoda gördüğümüz bu iki grup. Biri, Cumhuriyet Halk Partisi hayırcılık yapıyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hayırcılığını parlamentoda şöyle gördük: Milletin kürsüsünü işgal etti. Niye işgal ediyorsunuz kardeşim? Milletin kürsüsünü koruyoruz diyor. AK Parti ve evet diyen ne yapmak istiyor? Milletin kaderiyle ilgili bir sistemi millete götürmek istiyor. Millete götürülüp de milletin karar vereceği bir sisteme Cumhuriyet Halk Partisinin engel oluyor olması, milletten korkmasıdır. Onun için diyorum ki; Cumhuriyet Halk Partisi milletten korkuyor, milletin değerlerinden korkuyor. Bu milletin o muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki hedeflerinden korkuyor. Ve Cumhuriyet Halk Partisi milletten, halktan korktuğu için hayırcılık kampanyası yapıyor. O vesayet odaklarının eski sistemde olduğu gibi, aaa ne güzel, eşi başörtülü biri cumhurbaşkanı olamaz, dolayısıyla 367 gibi bir kararı gidelim Anayasa Mahkemesine götürelim, o da kararı olumsuz, bizim istediğimiz gibi versin veya 411 milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıralım desin, ama o yine gitsin Anayasa Mahkemesine yok üniversitelerde başörtüsü yasağı devam etsin kararının çıkacağı bir sistemi Cumhuriyet Halk Partisi bunun savunuculuğunu yapıyor. Onun için hayırcılara iyi bakmak lazım. Bu anlamda hayırcıların liderliğini Cumhuriyet Halk Partisi yapıyor, o da bu halktan korkuyor, bu milletin değerlerinden korkuyor, bu milletin hedeflerinden korkuyor. Diğer taraftan HDP hayırcılık yapıyor, HDP’nin de zaten bu ülkeyle ilgili farklı hesapları var, bu milletle ilgili hesapları var, PKK’dan talimat alıyor, dış güçlerden destek alıyor ve dolayısıyla hayır diyen vatandaşlarımıza veya onu düşünen vatandaşlarımıza hayırcılığın amigoluğunu yapanlara, sözcülüğünü yapanlara şöyle bir dikkat etsin.” dedi.

“2017 İstihdam Seferberliği”

Dr. Mehmet Müezzinoğlu 2017 istihdam hedeflerini de açıkladı.

 “1,5 milyon artı istihdama, çalışmak isteyen her kardeşimize, ben çalışmak istiyorum diyen herkese biz destek veriyoruz, iş bulmakla ilgili her türlü desteği vereceğiz. İşverene de diyoruz ki, bak istihdamdaki yükünü biz paylaşıyoruz, asgari yüzde 35-40 oranındaki istihdam yükünü 1 yıl süresince biz üstleniyoruz ve Türkiye daha çok istihdam etsin, daha çok üretsin, daha çok dünyayla rekabet etsin.”

“ Büyükanne Projesine Rekor Başvuru”

Torunlarının bakımını üstelenen anneanne ve babaannelere aylık 425 lira yardım yapılmasını sağlayan "Büyükanne Projesi"ne ilişkin açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, "Son 48 saatte 30 bin başvurunun gerçekleştiğini duyurdu.

Müezzinoğlu; “Bir defa, hani derler ya milli proje, ilk defa bu sosyal yaşamla ilgili Türkiye’ye ait, Türk milletine ait değerlerimizle çok örtüşen bir projeyi Çalışma Bakanlığı, bir de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla birlikte ve diğer iş dünyamızın paydaşlarıyla, burada sendikalarımız var, işverenlerimiz var, paydaşlarımızla 6500 ailelik bir proje. Kadının istihdamda daha güçlü olması, doğum yapmış annenin evladıyla olan hukukunu, hem de işiyle olan hukukunu güçlü hale getirebilmek, evdeki annesi veya kayınvalidesine evladını güvenli kucağa bırakması. Bu anlamda da büyükanneye diyoruz ki, evladın, kızın istihdamda devam etsin, onun eve olan getirisi düşmesin, istihdamdan kopmasın. Ama evladını emin ellere bırakma güvenli ellere bırakma, huzurlu bir ortamda kalmasıyla ilgili de annen veya kayınvaliden sağlıklıysa, annene veya kayınvalidene biz destek verelim, yani büyükanneye, o torunla yan yana olsun, o da psikolojik olarak mutlu olsun, torun sıcak ve güvenli bir bağırda veya kucakta olduğunu hissetsin, torun sağlıklı olsun, anneanne, babaanne, büyükanne mutlu olsun, anne güvenli işine devam etsin, kültürel ve aile bütünlüğümüz korusun; müthiş bir proje. İlk 2 günde 30 binin üzerinde müracaat oldu “ dedi.

“53 Tl Ödeyenler Genel Sağlık Sigortası Kapsamına Girecek”

Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun gündeminde emeklilikte yaşa takılanlar da vardı. Müezzinoğlu, TBMM Başkanlığı'na sunulan tek pirim düzenlemesine ilişkin, "53 TL ödeyenler, genel sağlık sigortası kapsamına girecek" ifadelerini kullandı.

Bakan Müezzinoğlu; “Şimdi genel sağlık sigortasını gelir testiyle 3 gruba ayırdık biz gelir testini daha önceki düzenlemede. İki asgari ücretin üzerinde olanlar işte yanılmıyorsam 427 lira, işte onun altında olanlar 213 lira, işte asgari ücretin 3’te 2’sinden daha az geliri olanlar 71 lira gibi 3 farklı grupla gelir testine tabi tutularak bir bedel ödeme … Gelir testlerindeki sıkıntılar, müracaatlardaki sorunlar, gelir testine muhatap olup da o paraları ödeyememeler falan gibi yaklaşık karşımızda 7 milyonluk bir kitlemiz var. Ve o kitleye diyoruz ki, arkadaş, artık gelir testini kaldırdık, senin sosyal güvencen yok ise sosyal güvenceyle ilgili 53 liralık bir ücret ödediğin zaman genel sağlık sigortası kapsamına gireceksin ve ailecek bu gelir testine girmeden bu parayı ödediğinde her türlü sağlık hizmetini alabileceksin.” diyerek sözlerini sonlandırdı.


© 2017 - ÇSGB | T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA