22 Haziran, 2017 - Perşembe
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Muğla'nın Yatağan ilçesinde, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Enerji Direktörlüğü'nü ziyaret etti. Yemekhanede işçilerle yemek yiyen Müezzinoğlu, bir süre işçilerle sohbet etti.

Yemek sonrasında sandalye üzerine çıkarak, konuşma yapan Müezzinoğlu, AK Parti iktidarları döneminde bütün hedeflerinin Türkiye'yi büyütmek, yarını bugünden daha iyi yapmak olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışan ve üretenin yanında olduğunu anlatan Müezzinoğlu, Türkiye'nin daha iyisini başarabilecek potansiyeli bulunduğuna işaret etti.

Güven ve istikrarın olduğu ortamlarda, üretimin de başarının da artacağını vurgulayan Müezzinoğlu, "O nedenle istiyoruz ki ülkenin yönetiminde güven sarsılmasın. İstiyoruz ki ülkenin yönetiminde istikrar sarsılmasın." dedi.

Müezzinoğlu, Türkiye'nin büyümesinden rahatsız olanların, milletin birliği ve beraberliği sayesinde rahatsız olmaya devam edeceklerini belirterek, "Olağanüstü tuzaklar, tezgahları hep birlikte aştık. Bu milletimizin asil ve cesur duruşuyla aştık. 15 Temmuz gecesi 249 şehidimiz bu anlamda canı pahasına, bu milletin kaderine sahip çıktı ve şehit oldu. 2 bin 200 gazimiz, yine bu milletin kaderi, demokrasisi ve geleceği adına gazilik unvanını aldılar. Bir kısmı belki ömrünün sonuna kadar engelli yaşayacak ama şerefli yaşayacak. Bize düşen, gazilerimize ve şehitlerimize layık olmak, onların hak ve hukukunu koruyarak bu ülkeyi, geleceği daha güçlü bir ülke, bu milleti de dünya milletleri arasındaki yarışta daha güçlü var olacak hale getirmek." diye konuştu.

"Sandığa Vicdanınızla Gidin"

Halk oylamasında "Evet" sonucunun çıkmasının ülkeye istikrar getireceğini anlatan Bakan Müezzinoğlu, "Yönetim için ipin ucunu milletin eline veriyoruz. Yani artık bu ülkeyi kim yönetecek, ipin ucu millette." dedi.

Bundan sonra cumhurun yetkiyi istediği cumhurbaşkanına vereceğini, yapıyorsa arkasında duracağını, yapamıyorsa da "Güle güle kardeşim." diyeceğini anlatan Müezzinoğlu, "Elinizi vicdanınıza koyun, aklınızla analiz yapın, milletin merkezde olduğu güçlü bir sistem mi yoksa belirli vesayet odaklarının ikide bir milletin ümüğünü sıktığı, koalisyonların olduğu, krizlerin olduğu, istikrarsızlığın olduğu ve bu istikrarsızlıkların, krizlerin bedelini de milletin ödediği bir yönetim anlayışı mı?" diye sordu.

Bakan Müezzinoğlu daha sonra, Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Yatağan Şubesi'ni ziyaret etti.

Sendika ziyaretinde işçi temsilcilerinin kendilerine "Babalık" yapmasını istediği Bakan Müezzinoğlu, "Allah bana sizlere babalık yapmayı nasip etsin." diye yanıt verdi.

İşçi haklarını korumanın boyunlarının borcu olduğuna işaret eden Bakan Müezzinoğlu, iktidara geldiklerinde asgari ücretin 222 lira olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir işveren bin dolara 6,5 çalışanı sağlıyordu. Bugün bin dolar verdiğinde 2 işçi çalıştırabiliyor. Asgari ücreti artırdık. Yeterli mi? Değil. Bunu ben de diyorum Türk-İş Başkanımız da diyor. Asgari ücretin daha iyi olması için ülkeyi güvenli, istikrarlı yönetime, üreten Türkiye'yi daha güçlü yapmamız lazım."

"Hollanda Türkiye’den Korkuyor"

Türk milletinin Avrupa ile yarışabilecek potansiyeli olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, bu yarışta Türkiye'nin büyümesinden korkan ülkeler bulunduğuna işaret etti.

"Tuzak kurmaya çalışan, 'Medeniyim' diyen, 'Hukuk devletiyim' diyenlerin son bir ayda nasıl korktuklarını gördünüz." diyen Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onların önüne geçebilme potansiyelimizden korkuyorlar. Demokrasi işlerine geldiği kadar demokrasi, hukuk işlerine geldiği kadar hukuk. Bir bakanı konsolosluğa 30 metre kala durdurmak, o milletten korkmaktır. Hollanda Türkiye'den korkuyor. Hollanda bu büyük milletin potansiyelinden korkuyor. Onun için hukuksuzluk yapıyor. Bu milletten korkanlar korkmaya devam edecekler. Bu millete güvenenler de her zaman kazanmaya devam edecek."

"Millete Güvendik"

Bakan Müezzinoğlu, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Sosyal Tesisleri konferans salonunda da AK Parti eğitim toplantısına katıldı. 

Partililere seslenen Müezzinoğlu, AK Parti'nin milletin dışında başka bir güce sırtını yaslamayacağını bildirdi.

Bakan Müezzinoğlu, partiyi sermayeye, medyaya, güç odaklarına inanarak kurmadıklarını vurgulayarak, "Millete güvendik. Eskiden yaptıkları gibi parti kapatmaya, tuzak kurmaya çalıştılar ama başaramadılar. Başaramayacaklar. Parti kurulurken Recep Tayyip Erdoğan o gün 'Türkiye'de hiçbir şey artık eskisi gibi olamayacak.' dedi. Onlar hep eski Türkiye'yi aradılar. Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti olduğu sürece başaramayacaklar da... 'Muhtar bile olamaz' dediler. Millet istedi oldu mu? Oldu. Millet isterse olur mu? Olur.  Bundan sonra da milletin dediği olacak." diye konuştu.

"FETÖ'nün Zekası Yetmez"

15 Temmuz darbe girişiminin de yalnız FETÖ'nün işi olmadığına işaret eden Müezzinoğlu,  sözlerine şöyle devam etti:

"FETÖ'yü bir maşa gibi hazırlayan arkadaki bir üst iradenin organizasyonuydu. Onun zekası ona yetmez. Onun uluslararası düzeyde bir kabiliyeti olamaz. Ona uluslararası düzeyde kabiliyeti arka plandan verdi ve 'Günü geldiğinde bu büyük milletin ümüğünü sıkmak için seni kullanacağım.' dedi. Başarabildiler mi? Başaramadılar. Niye? Bir büyük, asil, cesur millet var. Bu milletin asaletine cesaretine yakışan lideri Recep Tayyip Erdoğan var." 

Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sadece Türkiye için değil, aynı zamanda dünya için de "Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak." dediğini kaydetti.

"Türkiye ile dünya neden uğraşıyor? Milletin iktidarı ile uğraşıyor?" diye soran Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü onların düzenleri bozuluyor. Sömürü düzeni bozuluyor. Onların adaletsiz düzeni bozuluyor. Türkiye'nin hedefleri onları rahatsız ediyor. Dostlarımız bizim hedeflerimizle gurur duyuyor. Bizim hedeflerimizden korkanlar korkmaya devam edecekler. Almanya, Hollanda, Avusturya, daha hangi ülkeyi sayarsanız sayın, neyin kampanyasını yapıyorlar? Hayırcılık kampanyası yapıyorlar. Niye? Bakanımız gidecek 'Gelme' diyorlar. Bakanımız konsolosluğa varmaya 30 metre kalmış en tabii gitmesi gereken yere gidecek. 'Gidemezsin.' Hani hukuk, hani demokrasi, hani uluslararası hukuk? Hepsi yerle bir. Niye? Evet çıkarsa Türkiye'yi kontrol etmeleri zor. Hayır çıktığı zaman eski Türkiye olacak. Onların işine lazım gelen hayırcı."

"Yeni Yeni Recep Tayyip Erdoğan'lar Çıksın"

 Müezzinoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin eleştirilerine de yanıt verdi.

Halk oylamasında milletin dediğinin olacağını vurgulayan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ey Kılıçdaroğlu, milletten, halktan korkma. Millet ne derse o olacak. 'Millete gidelim öneride bulunun' dedik, öneride bile bulunmadılar. Israrla utanmadan yalan söylüyor. Bir siyasi partinin genel başkanına 'Yalan söylüyor' demek benim içimi acıtıyor. Ama yalan söylüyor. Ben Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanıyım. 18 ile 25 yaş grubu arasında gençlerimize seçilme hakkı verdik. 8,5 milyon gencimize bu hakkı tanıdık. O ısrarla 18 yaşı söylüyor. Halbuki, 18 yaşında yaklaşık 500-bin seçmenimiz var. Ama 22 ve 23'te 1 milyon 300 bin. 'Ey genç kardeşim sen bana inan, güven, hakkını teslim et.', 'Ben sana güvenmiyorum. Sen daha çocuksun, sen bilmezsin.' diyor.  Mahallede muhtar azası olma hakkını, belediye meclis üyesi olma hakkını vermiyor. Belediye başkan adayı olmanın önünü açmıyor. Biz ne diyoruz? 'Biz size inanıyoruz, biz size güveniyoruz. Sizlerin arasından yeni yeni Recep Tayyip Erdoğan'lar çıksın."

Gençlere güvendiklerini belirten Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu annelere diyor ki 'Zannediyor musunuz onlar sizlerin çocuklarınızı milletvekili yapacak, onlar kendi çocuklarını milletvekili yapacak, iki yıl sonra milletvekilliğinden emekli edecek.' SGK'nın neden çöktüğünü Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerinden anlıyoruz. Çünkü ya yalan söylüyor ya da anlamayacak kadar zeka yoksunu. Bir ihtimal yalan söylüyor. 2 yılda emekli olan tek milletvekili yok. Cumhuriyet  tarihinde bizim dönemimizde yok. Ben bu alanın bakanıyım. Yaşa takılan kardeşlerimiz geliyor. Yaşa takılan CHP'li milletvekilleri de geliyor. Kaç yaşındasın? '54'. Kaç senen kaldı? '1,5'. 'Sayın milletvekilim bekleyeceksiniz' diyorum. Yaşını doldurmadan kimse ister Cumhurbaşkanı, ister Başbakan, ister Bakan, ister Kılıçdaroğlu, ister milletvekili olsun emekli olma hakkı da imkanı da yasal olarak yok. Sen nasıl utanmadan, sıkılmadan 'Çocuklarını 2 yılda emekli yapacak' diyorsun. Bugün milletvekili olan bir genç kardeşimizin 60 yaşından önce emekli olma şansı yok. Bunu bildiği halde, bildiğine inandığım halde millete yalan söylüyor. Yalanla bir yere gidilmez."

 


© 2017 - ÇSGB | T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA