…
…
…
…
…
…
26 Şubat 2020, Çarşamba Ankara,Türkiye

Emine Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Düzenlediği Çalıştay Kapsamında Bakan Selçuk ve Beraberindeki Koruyucu Aileleri Külliye'de Ağırladı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca düzenlenen “Koruyucu Aile Temelli Çocuk Koruma Sistemi Çalıştayı”nın ikinci gününde Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen programda, vali eşleri ve koruyucu ailelerle bir araya geldi.

Programda bir konuşma yapan Emine Erdoğan, 2012'de vali eşleriyle başlattıkları Gönül Elçileri Projesi ile koruyucu aile hizmetinin daha etkin hale geldiğini belirterek, "Büyük bir mutlulukla ifade etmek istiyorum ki bugün itibarıyla 6 bin 29 ailemizin yanında tam 7 bin 330 çocuğumuzun bakımı sağlanmaktadır." dedi.

Salondaki koruyucu ailelere seslenen Emine Erdoğan, "Bir çocuğa aile olarak sergilediğiniz bu erdemli tutum ile kan bağının değil kalp bağının esas olduğunu gösteriyorsunuz. Anne ve baba olmanın biyolojik sebeplerle değil, merhametle başladığını yaşayarak anlatıyorsunuz. Sizlere tüm insanlık adına şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

Çocukluğun, son nefese kadar hayatın her evresini belirleyen bir dönem olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, çocuklara hak ettikleri güzel günleri vermenin ve yaşadıkları zorlukları unutturmanın herkesin görevi olduğunu söyledi.

Bu dünyada uğruna savaşılacak en önemli şeyin "çocuklar" olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, "Gönül ister ki hiçbir çocuğumuz ailesinin yanından ayrılmasın. Fakat bazen çeşitli sebeplerle aileler ne yazık ki dağılıyor. İşte o zaman devletimiz en kıymetlimiz olan çocuklara kol kanat geriyor. Onları ev ortamına en yakın çocuk evlerinde muhafaza ediyor ve eğitimden, giyim kuşama tüm ihtiyaçlarını eksiksiz karşılıyor. Bugün Devletimizin şefkatli kollarında yetişmiş ve hukuk, tıp, sanat, spor gibi farklı meslek gruplarında üstün başarılar kazanmış evlatlarımız var. Onlar medarı iftiharımızdır." diye konuştu.

Emine Erdoğan, imkanlar ne kadar iyi olursa olsun hiçbir şey bir çocuğun bir aileye ait olma hasretini gidermediğini, bazen de boylarından büyük acılarla mücadele etmek zorunda kaldığını belirterek, şunları söyledi:

"2002 yılında koruyucu aile yanında kalan çocuk sayımız yalnızca 515'ti. Devletimizin imkanları, gönlü güzel insanların iş birliğiyle buluşursa, çocuklarımız daha mutlu yetişir dedik. Bu inançla, 2012'de valilerimizin eşleriyle başlattığımız Gönül Elçileri Projesi ile koruyucu aile hizmeti daha etkin bir hale geldi. Çok şükür. Büyük bir mutlulukla ifade etmek istiyorum ki, bugün itibarıyla 6 bin 29 ailemizin yanında tam 7 bin 330 çocuğumuzun bakımı sağlanmaktadır. Sadece 2019 yılında Türkiye genelinde 1272 koruyucu aile yanına 1563 çocuk yerleştirildi. Allah'a hamd olsun. Yeri gelmişken bir konunun daha altını önemle çizmek istiyorum. Koruyucu ailelerimizin yanında kalan evlatlarımızdan 735'i engelli çocuklarımızdır. Bu çocuklarımız arasında ağır engelli yavrularımız da var. Sizler bilhassa onların izini sürdünüz, onlara talip oldunuz. Kanatları kırık kalsın istemediniz, bu narin çiçekleri himayenize aldınız. Rabbim sizlerden iki cihanda razı olsun."

"Devletimiz Çocuklarımızın Bakımları İçin Ailelere Aylık Olarak Maddi Destek Sağlıyor"

Emine Erdoğan, kimi zaman vatandaşların koruyucu aile olmak istediklerini fakat çocukların bakımlarını maddi olarak karşılayamayacaklarından endişe ettiklerini ifade ederek, "Devletimiz çocuklarımızın bakımları için ailelere aylık olarak maddi destek sağlıyor. Engelli çocuklarımızın bakımlarında bu destek yüzde elli oranında artırılıyor. Öğrenim ve sağlık masrafları yine Devletimiz tarafından karşılanıyor. Ayrıca koruyucu ailelerden sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın, talepleri olursa Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortası da yapılıyor." diye konuştu.

Koruyucu Aile Sistemine 25-65 yaş arasında, en az ilkokul mezunu, evli ya da bekar herkesin başvurabileceğini anımsatan Emine Erdoğan, koruyucu ailelerden sadece çocukların psikolojik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmasını ve geleceğe güçlü ve özgüvenli bireyler olarak hazırlamasını istediklerini dile getirdi.

Koruyucu ailelerin çocuklara ileride mutlulukla hatırlayacakları "bayram sabahları, karne günü kutlamaları, masallar dinlerken uyuyakaldıkları akşamlar" vereceğini anlatan Emine Erdoğan, "Halihazırda koruyucu aile olan dostlarımız, bilhassa sizlerden rica ediyorum; yaşadığınız bu ulvi deneyimi tüm çevrenizle paylaşın. Çocuk denen cevheri işlemekle manevi dünyanızda doğan güneşten bahsedin. Dünya üzerinde bir çocuğun büyümesini izlemekten daha eşsiz bir manzara var mı? O nedenle tecrübelerinizi anlatın ki, herkes bu manzaradan nasibini alabilsin." çağrısında bulundu.

"Projemizin Lokomotifi Kadın Yüreğidir"

Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar gününe yaklaşıldığını hatırlatarak, böyle günlerde kadınların toplumsal dönüşümdeki öncü rolünün altını çizdi. Kadın ruhunun sirayet ettiği her yerde bahar tomurcuklarının açtığını anlatan Emine Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kadınlar fıtri özellikleriyle yaraları daha iyi sarıyor ve daha çabuk iyileştiriyorlar. Bakın, koruyucu aile sisteminin bu kadar etkin hale gelmesinde en büyük neden yine kadınlarımızdır. Yani projemizin lokomotifi kadın yüreğidir. Tabi bu süreçte babalığı, yüreği yaralı çocuklarımızdan esirgemeyen beyefendilere de özellikle teşekkür etmek istiyorum. Çocuklarımızı koruyor, bir dağ gibi arkalarında duruyorsunuz. Allah sizlerden razı olsun."

Emine Erdoğan, sayısı gittikçe artan koruyucu ailelerin, önümüzdeki günlerde katlanarak çoğalacağına olan inancını dile getirerek, Vali eşlerinin gayretinin bu noktada son derece önemli olduğunu vurguladı.

Vali eşlerinin teşviki ve yol göstericiliğinin, bulundukları şehri "şefkat yurdu" yapacağını dile getiren Emine Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını bu alanda yaptığı özverili çalışmalarından ötürü tebrik etti.

Bu kapsamda düzenlenen Koruyucu Aile Temelli Çocuk Koruma Sistemi Çalıştayı'nın hizmetlerin en iyi şekilde yapılmasına olumlu katkı sağlayacağını söyleyen Emine Erdoğan, programa katılım sağlayan akademisyenlere ve sivil toplum temsilcilerine de katkılarından ötürü teşekkür etti.

Emine Erdoğan, Koruyucu aile yanında kalan çocuklara çok mutlu olacakları bir gelecek temennisinde bulundu.

Zehra Zümrüt Selçuk programda gerçekleştirdiği konuşmada, Koruyucu Aile Çalıştayı'nın sonuçları için düzenlenen bu organizasyondan dolayı Emine Erdoğan'a teşekkürlerini iletti. Bakan Selçuk, devletin, toplumun her kesimini aileyi ve bireyi koruyup gözetmekle yükümlü olması anlamına gelen "sosyal devlet" ilkesini kalpten benimsediklerini vurguladı.

Bakanlık olarak sosyal korumayı, sosyal kalkınmayı sağlama misyonunu taşıdıklarının altını çizen Selçuk, sosyal korumanın "sosyal hizmetler", "sosyal yardımlar" ve "sosyal güvenlik" olmak üzere üç sacayağının bulunduğunu anlattı.

"Sosyal Devlet İlkesi Artık Gözle Görülen Bir Gerçek Haline Geldi"

Bakan Selçuk, "Son 18 yılda, AK Parti iktidarları döneminde ise sosyal devlet ilkesi sahada hissedilen, gözle görülen bir gerçek haline geldi. Bu dönemde ailelerimize, kadınlarımıza, çocuklarımıza, engellilerimize, yaşlılarımıza, yoksullarımıza, toplumun özel politika gerektiren tüm kesimlerine dokunmak için büyük çabalar sarfettik, reform niteliğinde değişim ve dönüşümler gerçekleştirdik." değerlendirmesinde bulundu.

Bütün bu çalışmalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye Cumhuriyeti varsa kimse sahipsiz değildir.", "Ulaşamadığımız, el uzatamadığımız kimse kalmayacak.", "Kimsesizlerin kimsesi, mazlumların sesi olacağız." ilkelerini düstur edindiklerinin altını çizen Selçuk, "Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ilk defa bu dönemde Cumhuriyet, gerçek anlamda kimsesizlerin kimsesi oldu." diye konuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, sosyal politikaları aile odaklı olarak temellendirdiklerine işaret ederek, bireylerin, ailelerin daha mutlu olması amacını taşıdıklarını ifade etti.

Güvenli bir gelecek inşa etmek için sağlıklı nesiller yetiştirmenin, aile kurumunu güçlendirmenin önemine dikkati çeken Selçuk, aile kurumunun medeniyetin, kadim değerlerin hem kurucu hem taşıyıcı unsuru olduğunu vurguladı.

Her türlü istismara ve şiddete karşı çocuklar için koruyucu tedbirler almanın temel görevlerinden bir tanesi olduğunu dile getiren Selçuk, çocuklara sahip çıkmak, vatana, millete hayırlı evlatlar olarak yetiştirilmelerini sağlamak için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

"Türkiye'deki tüm çocukları değerli birer emanet olarak görüyor ve her çocuğumuzun bir ailesi olması için uğraşıyoruz. Biz bütün çalışmalarımızda çocukları kurum bakımına almayı aslında en son çare olarak görüyoruz." diyen Selçuk, AK Parti iktidarları döneminde kurum bakımında büyük bir dönüşüm sağlandığını, koğuş tipi yurtlara son verildiğini ama yine de çocukların için ilk önceliğin aile yanı olduğunu vurguladı.

Bakan Selçuk, bu kapsamda ekonomik nedenlerden dolayı güçlük yaşayan ailelere Sosyal Ekonomik Destek hizmetinin verildiğine işaret ederek, "Şu anda öz aileleri yanında bakımları sağlanan, maddi olarak desteklediğimiz 128 bin çocuğumuz bulunmakta." bilgisini paylaştı.

Koruyucu aile modeliyle de öz ailesi yanında bakımı sağlanamayan çocuklara ihtiyaç duyduğu aile sıcaklığının sağlandığına dikkati çeken Selçuk, "Önümüzdeki dönemde istiyoruz ki her ilde koruyucu aile yanındaki çocuk sayımız, kuruluşlarımızdaki çocuk sayısını geçsin. Şu anda 15 ilimizi 'koruyucu aile dostu' şehrimiz olarak ilan ettik. Bu 15 ilimizde koruyucu aile yanındaki çocuk sayımız, kuruluşlarımızdaki çocuk sayısından fazla. 15 il dışındaki diğer illerimizde de bu çalışmanın devam etmesini arzuluyoruz." dedi.

Koruyucu ailenin ilk uygulama örneklerinin 1961'de başladığını, bu modeldeki asıl dönüşümün Emine Erdoğan'ın himayesinde 19 Aralık 2012 tarihinde başlatılan "Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi" ile sağlandığını dile getiren Selçuk, "Gönül Elçileri Projesiyle beraber koruyucu aile sayımızın günbegün arttığına şahit oluyoruz. Bu proje artık çok büyük, Türkiye'yi de aşan bir iyilik hareketi olmaya da dönüştü." şeklinde konuştu.

"2002 yılında koruyucu aile yanında kalan çocuk sayısı sadece 515 iken ocak ayı itibarıyla 7 bin 280 çocuğumuz ne mutlu ki koruyucu ailelerimizin yanında." diyen Bakan Selçuk, sadece 2019'da Türkiye genelinde 1563 çocuğun koruyucu aile yanına yerleştirildiğine dikkati çekti.

Bu oranın ortalama her hafta 30 ve her ay toplamda 130 çocuğun koruyucu aile yanına yerleştirilmesi anlamına geldiğini aktaran Selçuk,

"Böylece kurum ve kuruluşlardaki çocuk sayımızı 13 bin bandında tutabiliyoruz. Hem Sosyal Ekonomik Destek hem koruyucu aile modelimizle kuruluş bakımındaki aile ortamını hissedemeyen çocuklarımızın sayısını azaltmak da istiyoruz. Sosyal Ekonomik Destek, koruyucu aile modellerimiz gibi uygulamalarımız olmasaydı bugün kuruluştaki çocuk sayımızda 13 binleri değil, 100 bini aşan rakamları konuşuyor olacaktık. 100 bini aşan rakamlardaki çocuklarımıza aile ortamını sunamamış olacaktık."

Çoğu gelişmiş ülkelerdeki rakamların da bu seviyede olduğunu belirten Selçuk, il müdürlüklerinde kurulan 0-6 yaş komisyonları ile bu yaş grubundaki çocukların öncelikle koruyucu ailelerin yanına yerleştirilmesini önemsediklerini, ayrıca geçen yıl "iller arası koruyucu aile çocuk eşleştirmesi" uygulamasını yürürlüğe soktuklarını aktardı.

2019'da iller arası eşleştirme yoluyla 205 çocuğun koruyucu aile yanına yerleştirdiklerini belirten Selçuk, maddi ve manevi olarak koruyucu ailelerin yanında olduklarını vurguladı.

Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Ailenin yerini tutacak hiçbir model yok. Dolayısıyla koruyucu aile modelimiz bu anlamda sunabildiğimiz en iyi modellerden bir tanesi. Sizlerin de katkılarıyla beraber kuruluş bakımındaki çocuklarımızın sayısını daha da aşağı çekeceğiz. Ben buradan diğer illerimize bir kez daha seslenmek ve Sayın Hanımefendinin de liderliğinde bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin koruyucu aile sistemini tüm illerimizde yaygınlaştıralım. Gelin, tüm illerimizde koruyucu aile sayımız, kuruluş bakımındaki çocuk sayımızı geçsin. Koruyucu aile sistemini güçlendirelim."

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, anne şefkatiyle ve koruyucu aile konusunda verdiği destekten ötürü Emine Erdoğan'a teşekkürlerini ileterek, "İnanıyorum ki koruyucu aile konusunda daha büyük bir ivme sağlayacağız ve hep beraber diyeceğiz ki, bu çocuklar hepimizin, bizim çocuklarımız, devletimizin çocukları." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Emine Erdoğan'a tablo hediye etti. Program Aile fotoğrafı çekimiyle sonlandı.