…
14 Ekim 2020, Çarşamba Ankara,Türkiye

Bakan Selçuk: “81 ŞÖNİM ve 353 SHM’de ‘Şiddetle Mücadele İrtibat Noktaları’ Oluşturduk”


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, şiddet mağduru vatandaşlara daha etkin hizmet verebilmek için 81 Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) ve 353 Sosyal Hizmet Merkezlerinde (SHM) ‘Şiddetle Mücadele İrtibat Noktaları’ oluşturduklarını söyledi.

Bakan Selçuk, 81 ildeki ŞÖNİM’ler ile 145 Kadın Konukevinde şiddet mağduru vatandaşlara kesintisiz hizmet vermeyi sürdürdüklerini kaydetti.

428 Yerde Şiddetle Mücadele İrtibat Noktaları Kurduk

ŞÖNİM’ler ve Kadın Konukevlerinin yanı sıra şiddet mağduru ve beraberindeki çocukların ihtiyaç duydukları konularda sosyal hizmet modellerine erişimlerini kolaylaştırmak, birebir destek almalarını sağlamak amacıyla SHM’lerin de etkinliğini arttırdıklarının altını çizen Selçuk, “2020 yılı itibariyle 81 ŞÖNİM ve 353 SHM’de Şiddetle Mücadele İrtibat Noktaları oluşturduk. Bu sayede şiddetle mücadele kapsamındaki koruyucu ve önleyici hizmetler, Sosyal Hizmet Merkezlerimizdeki İrtibat Noktalarımız ile daha etkin ve ulaşılabilir hale geldi” ifadelerini kullandı.

Şiddetle mücadelede ŞÖNİM ve SHM’lerin işbirliği içinde olduklarını da belirten Selçuk, “Bakanlığımızın Aile Bilgi Sistemi üzerinden veri akışı yoluyla ilgili birimler arasında kurulan hızlı irtibat ve eşgüdümlü çalışma sayesinde mağdurlarımıza daha kısa sürede ulaşıyoruz” diye konuştu.

75 Maddelik Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planında Yer Aldı

Bakan Selçuk, Şiddetle Mücadele İrtibat Noktalarının 25 Kasım 2019’da Kadına Şiddetle Mücadele gününde Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa hazırladıkları 75 maddelik ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı’ içinde de yer aldığını hatırlattı.

Engellilerimiz İçin Haberin Seslendirilmiş Hali