…
…
…
…
…
…
…
20 Mayıs 2022, Cuma Durban, Güney Afrika

ILO’nun V. Çocuk İşçiliği Küresel Konferansı Güney Afrika’da gerçekleştirildi


Konferansta Türkiye’nin Çocuk İşçiliği ile Mücadelesi “İyi Örnek” olarak paylaşıldı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından Güney Afrika Hükümeti ev sahipliğinde düzenlenen  "Çocuk İşçiliğinin Ortadan Kaldırılması 5’inci Küresel Konferansı" 15-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında Güney Afrika'nın Durban kentinde gerçekleştirildi.

ILO üyesi ülkelerin hükümet, işçi, işveren, sivil toplum, finansal ve akademi kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı Konferans’a Ülkemizi temsilen Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ve beraberindeki heyet katıldı.

Önceki konferanslardan bu yana kaydedilen ilerlemeler, çocuk işçiliği ile mücadeledeki son durum ve ülkelerin bu alanda başarıyla yürüttükleri çalışmalar paylaşıldığı Konferans’ta, Türkiye’nin çocuk işçiliği ile mücadelesi ise  “iyi örnek” olarak öne çıktı.

"Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Durban Eylem Çağrısı" başlıklı belgenin kabul edildiği Konferans’ta Yazım Komitesi’ne (Drafting Committee) Genel Müdürlüğümüz Çalışma Uzmanı Ahmet Tunç Demirtaş Avrupa Bölgesi’ni temsilen seçildi.

İlki 1997 yılında Norveç’te toplanan Çocuk İşçiliğinin Ortadan Kaldırılması Küresel Konferansı, tüm ülkeler için kritik öneme sahip çocuk işçiliği ile mücadelede iyi uygulama örneklerinin paylaşılması ve politikaların geliştirilmesi için küresel bir platform olarak öne çıkıyor. Norveç’in ardından sırasıyla 2010’da Hollanda, 2013’te Brezilya ve 2017’de Arjantin’de düzenlenen Konferans, çocuk işçiliğiyle mücadelenin tüm paydaşların gündeminde kalması için düzenli aralıklarla toplanıyor.