…
…
…
…
…
…
27 Ekim 2022, Perşembe

Bakan Yardımcımız Adnan Ertem’den Bosna-Hersek’e Ziyaret


Ülkemiz ile Bosna- Hersek arasında 2004 yılından beri yürürlükte bulunan Sosyal Güvenlik Sözleşmesi'nin uygulanmasında yaşanan aksaklıkların giderilmesi amacıyla Bakan Yardımcımız Dr. Adnan Ertem başkanlığındaki heyet, 25-26 Ekim 2022 tarihleri arasında Bosna Hersek'e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Söz konusu ziyaret sırasında Ertem’e Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı İsmail Ertüzün ve Bakanlığımız Dış İlişkiler Genel Müdürü Oğuz Tuncay da eşlik etti.

Heyetler arası görüşmelerde konuşan Bakan Yardımcımız Dr. Adnan Ertem, ülkemizde 2008 yılında kapsamlı bir sosyal güvenlik reformu yapıldığını belirterek, “Bu reform kapsamında bütün çalışanlar tek bir kanun kapsamına alınmış ve sosyal sigorta mevzuatında bütünlük sağlanmıştır. Yürürlükte bulunan Türkiye-Bosna Hersek Sosyal Güvenlik Anlaşmasının taraflarca farklı yorumlanan bazı maddelerinin olduğu yıllar içinde ortaya çıkmıştır. Uygulamadan ve yorum farklılığından kaynaklanan bu sorunları görüşmek üzere bir araya geldik ve bu konu üzerinde sizlerle istişare edeceğiz” diye konuştu.

Ziyaret sırasında Bakan Yardımcımız Dr. Adnan Ertem, başta Bosna-Hersek Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı Genel Sekreteri olmak üzere çok sayıda Bosna-Hersek yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirdi.