Eğitim ve Yayınlar Daire Başkanı - Şefika YURTIŞIĞI


Şefika YURTIŞIĞI
Eğitim ve Yayınlar Daire Başkanı

1975 yılında Ankara’da doğdu. 1997 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu.

Mezun olduğu yıl, TRT Haber Dairesinde “Sabah Haberleri” programında muhabir olarak göreve başladı, akabinde programın yapım ve yayın aşamasında 3 yıl görev yaptı. 2001 yılında TRT Haber kanalında yayınlanan “Sağlık Olsun” programında muhabirlik yaptı. 2003 yılında TRT Haber Dairesi Haber Merkezinde sağlık muhabiri olarak görev aldı. 2006 yılında ise TRT-2’de bir yıl boyunca yayınlanan “Sanat Güncesi” programının yapımcılığını üstlendi.

2007 yılında yine TRT Haber Merkezinde ekonomi ve çalışma hayatı muhabiri olarak görevlendirildi. Davos’taki “Dünya Ekonomik Forumu” toplantılarına katıldı, G20 gibi uluslararası toplantıları takip etti. Ekonomi ve çalışma hayatı ile ilgili birçok habere imza attı, özel haber yaptı, pek çok Bakan ile canlı yayında röportaj yaptı. 2012 yılında ise Haber Merkezinde editör olarak görevlendirildi.

2016 yılı Aralık ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Basın Müşavirliğinde çalışmaya başladı. Bu görevi esnasında Ankara ve İstanbul haber bürolarındaki ekonomi müdürleri ve muhabirleri ile Bakanlık arasındaki iletişimin sağlıklı yürütülmesini sağladı.

2018 yılı Mart ayında Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri oldu. Aynı yıl Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne Daire Başkanı olarak atandı. 2020 yılı Şubat ayında Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Protokol Daire Başkanı olarak atandı. Halen Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünde Eğitim ve Yayınlar Daire Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Orta derecede İngilizce bilen Şefika Yurtışığı, evli ve iki çocuk annesidir.