23 Şubat, 2017 - Perşembe
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr.  Mehmet Müezzinoğlu, üniversite hastanelerinin kadro ihtiyaçlarını karşılayacak, hemşire ve yardımcı sağlık personelinin kadrolarının açıldığını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, kamuda FETÖ operasyonlarında toplam ihraç edilen personel sayısının 97 bin 679 olduğunu, toplam 135 bin 356 kişi hakkında da işlem yapıldığını belirtti.

Kıdem tazminatı ile ilgili olarak da bilgi veren Bakan Müezzinoğlu 'Referandum sürecinden sonra daha sağlıklı güvenilir, hakkaniyetli ve sürdürülebilir bir kıdem tazminatı fonunu ülkemize kazandıracağız.' diye konuştu.

 

Bakan Müezzinoğlu, CNN Türk’te Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in gündeme dair sorularını cevapladı.

Konuşmasına Gaziantep’te yaşanan hain terör saldırısı ile başlayan Bakan Müezzinoğlu, “ Öncelikle İstanbul’da bir cami avlusundaki cenaze ortamındaki tentenin çökmesi vesilesi ile bir vatandaşımız vefat etti. Allah’tan rahmet diliyorum. Gaziantep’te Emniyet Müdürlüğü önünde terör örgütünün bir eylemi var, lanetliyorum. Yani ülkemizin istikrarı ile huzur ve güvenliği ile ilgili son dönemde çok farklı boyutlarıyla olan bu terör örgütlerinin milletçe üstesinden geleceğiz. Nitekim İzmir’de de başaramadılar. Gaziantep’te de bir terörist öldürüldü diğer ikisinin de hesabı görülecektir” dedi.

“Çalışma Hayatında Seferberlik”

Çalışma Hayatındaki Seferberlik konusuna değinen Bakan Müezzinoğlu, “önümüzdeki bir yılı içimize kapanmakla değil, sıkıntıları aşma konusunda bir bütün olarak hareket etmeliyiz” dedi.

Yetişkin 50 milyon insanın daha cesur, daha dirayetli ve fedakâr olacağı bir dönemi işaret eden Bakan Müezzinoğlu,  15 Temmuz’un ardından herkesin kendi alanında bir milli seferberlik yapması gerektiğini vurguladı.

Bakan Müezzinoğlu, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak dedik ki, çalışma hayatında Milli Seferberlik çerçevesini belirledik. İlk uygulamasını Konya’da başlattık. Bizim muhatabımız çalışanlar, çalıştıranlar, işveren ile yatırımcılardır. Onlarla bir araya geldik. Bütün kesimlerle önümüzdeki 1 yılı korku ile bir adım geri durmakla içimize kapanmakla, vah vah tüh tüh kötüye gidiyoruz diyerek değil, tam aksine biz bu sıkıntıları aşarız, bu sıkıntılar aşmak için hükümet ve bakanlık, şu şu boyutları ile yanımızda. Milletçe hep beraber biz bir bütünüz. Bunun için istihdam daralmamalı, istihdamdaki insanın güvencesi artarken yatırımcının da özgüveni kaybolmamalı. Dünya ile rekabetten uzaklaşmamalı.  Bana farklı fırsatlar nereden çıkabilir. Bu farklı fırsatları değerlendirmek için nerelerde ihtiyacım var, bütün bunları arazide onlarla yan yana dinliyoruz. Mesela istihdamda iş başı destekleri, 300 bin çalışanı 1 yıl süresince istihdam edenin, asgari ücretlerini biz ödüyoruz. İlave istihdama şunu diyoruz 10 tane daha aldınız, asgari ücretin yarısını biz veriyoruz, yeter ki istihdam edin. İstihdamda daralmanın, yeni istihdam alanlarının,  ürettiğine yeni pazarlar arayabilecek destekleri Ekonomi ve bakanlığımız birlikte verecek” dedi.

“Üniversite Hastanelerine Kadro”

Bakan Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarının beklediği haberi de duyurdu. Üniversite hastanelerinin personel kadro ihtiyaçlarının giderildiğini söyledi,

“Gerek hemşire gerek yardımcısı sağlık elemanı açısından yaklaşık 2000 bin kadro için Maliye Bakanlığı ve YÖK ile  görüştük.  Bugün itibariyle imzaya açtık. Kadrolarını veriyoruz. Topluma olan hizmet standardımız artmalı, toplumla beraber motivasyonumuzu daha iyi yere taşımak için her türlü tedbiri almaya devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

“Büyükanne Desteği”

Kamuda çalışan annelere yarı zamanlı çalışma düzenlemesini hatırlatan Bakan Müezzinoğlu, özel sektörde çalışan anne veya baba için de benzer bir düzenleme üzerinde çalışıldığını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, “Biz aileyi merkeze alıyoruz, yeni düzenlememizde kamuda çalışanlara yarı zamanlı çalışma hakkı tanıyoruz dedik.  Ama özel sektörde anne ya da baba yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanacak. Ben çocuğum var 6 yaşına kadar yarı zamanlı çalışacağım aylık çalışma saatinin karşılığına razıyım diyecek.  İstanbul Sanayi Odası’nda bir sanayicimiz dedi ki bu proje kadın istihdamını daraltır. O zaman bir proje geliştirelim. Bu proje üzerinden çocuğa bakan büyükanne olsun ama anne tam zamanlı çalışmaya devam etsin, dedik.  Projeye ocak ayı sonunda son şeklini vereceğiz. “ açıklamasını yaptı.

Uygulamanın bin aile ile pilot şekilde uygulanacağını belirten Bakan Müezzinoğlu, yaklaşık 6-7 milyon liralık bir finansmanın söz konusu olacağını vurguladı.

Uygulamanın detaylarını örnekle anlatan Bakan Müezzinoğlu, “Asgari ücretten gidelim, bir anne 1400 lira asgari ücret alıyor yarı zamanlı olduğunda 700 lira alacak, anneye diyoruz ki “sen 1400 lira almaya devam et, senin çocuğunun bakımında büyükanneden istifade edelim. Gerek işverenin bir payı gerekse İŞKUR payı olarak 700 liranın bir miktarını büyükanneye verelim.  400 lira benzeri bir rakamla destek verelim. 6 ayı göreceğiz. Kriterleri göreceğiz çünkü bunlar büyük projeler. Sağlıklı kriterleri belirlemeden rakam söylemek zor” dedi.

“Kıdem Tazminatı”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemenin referandum sürecinden sonra ele alınabileceğini belirtti, “Mecliste anayasa değişikliği var, ay sonundan itibaren muhtemelen referandum süreci gelecek. Referandum sürecinden sonra taraflarla daha reel, güvenilir, hakkaniyetli ve sürdürülebilir bir kıdem tazminatı fonunu bu ülkeye kazandırmamı gerekiyor” dedi.

“Esnaf Fonu”

Esnaf Fonu ile zor durumda kalan esnafın 6 ay, 8 ay ve 10 ay gibi bir süre destekleneceğini söyleyen Bakan Müezzinoğlu, konu ile ilgili tasarının tamamlandığını meclise gönderildiğini söyledi.

“Kamu Personeli Reformu”

Kamu Personeli Reformu’nun ayrıntılarını da paylaşan Bakan Müezzinoğlu, kıdem ile birlikte performans ve yeterliliğin kriter olacağını söyledi, bunların tarafsız ölçümlerle değerlendirileceğini belirtti.

Bakan Müezzinoğlu, “Kamu personeli reformu çok zor bir konu, anayasa değişikliği kadar zor. 657’li çalışan var, sözleşmeliler, işçi statüleri var, taşeronlar var. Çok yamalı bir bohça. Türkiye’nin büyük hedeflerine gidişinde çok önemli. Bir taraftan güvence bir taraftan yeterlilik, performans ve kendini yetiştirme. Memuriyete 20 yıl önce giriyor 30/35 yıl sonra çıkıyor. Kendisini geliştirip geliştiremediğinin ölçüsü yok. “ dedi.

 

“İntibak Konusu”

Bakan Müezzinoğlu, emekliye intibak uygulamasında iyileştirilmelerin yapıldığını belirterek, “Ancak 2000 yılı öncesi emekli olan ve sonrasında olanların tamamının eşit olacağı bir sistemi kurgulamamız mümkün değil ama belirli iyileştirmeleri yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.” Dedi.

“Taşeron Çalışana Kadro”

Taşeron çalışanlarla ilgili düzenlemelerin de referandum sonrası ele alınacağını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Muhtemelen referandumdan sonra kamu çalışanı reformunu 2017 yılında ele alacağız. Çünkü çalıştaylarını yapıyoruz, 2 çalıştay yaptık Bursa ve İstanbul’da. 2017 de Kamu Çalışanı Reformu yapıyorsak Taşeronu da bunun içinde belirleyeceğiz, bu yapının içine yeni bir yama koymayacağız. Bütüncül bir çözümün bir parçası yapacağız. Şu anda bir süre daha sabırlı olmaları gerekiyor” açıklamasını yaptı.

“KHK İle İhraç Edilen Kamu Personeli”

Kamuda FETÖ operasyonu kapsamında ihraç edilenlerin sayısını da açıklayan Bakan Müezzinoğlu, toplam ihraç edilen personel sayısının 97 bin 679 olduğunu, 135 bin 356 kişi hakkında da işlem yapıldığını belirtti, “Açıkta olan 37 bin 677, iade edilen de 19 bin 345 kişi var” dedi.

Son yayınlanan KHK’nın PKK, DHKP-C gibi terör örgütü üyelerini de kapsadığını belirten Bakan Müezzinoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 497 ihracın 268’nin PKK ve DHKP-C  üyesi olduğunun tespit edildiğin söyledi.

 

“İş Güvenliği ve Sağlığı”

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği için en büyük sorumluluğun çalışana düştüğünü belirten Bakan Müezzinoğlu, “Kemeri ve baretini takmayan çalışan kardeşimizin de bu kültürü alması lazım” dedi.

2002 yılından bu yana iş sahası ve çalışan sayısının 2 misli arttığını vurgulayan Bakan Müezzinoğlu,  ölümlü iş kazalarının ise yüzde 47 oranında azaldığını söyledi,

“Rakamı azalttık eyvallah ama korkunç bir tablo. İş sağlığı ve güvenliği kültürünü her iki tarafa da vermeliyiz. İşçi açısından eğitimleri arttırmalı şayet eğitim ihmali varsa işverenin iş feshine gidecek müeyyideyi koymamız lazım. İşçi kardeşlerimiz de sorumluluklarını yerine getirmiyorsa iş akitlerinin n fesihlerine kadar müeyyideler olmalı.” dedi.

“TBMM Başkan İsmail Kahraman’ın Durumu”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ın sağlık durumuyla ilgili bilgi veren Bakan Müezzinoğlu,  “Rabbim acil şifalar versin, ciddi bir ameliyat geçirdi. Bu ciddi operasyonların sürecinde belirli bir yaştan sonra her şey çok iyi gitse bile beklediğimiz basit komplikasyon vakayı ciddi hale getirebilir. Çok iyi gitti ancak ilave enfeksiyon tablosu çıktı. Bünyenin direnci süreci yönlendirecektir. İyi bir ekiple tedavisi sürdürülüyor, bünyenin dinamikleri ile alakalı, Biz dua ediyoruz” açıklamasını yaptı.


© 2017 - ÇSGB | T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA